استانداردهایی که در کارواش رعایت میشوند

استانداردهایی که در کارواش رعایت میشوند

واحد های کارواشی یکی از واحد های صنعتی هستند
که در زمینه خدمات مشغول به فعالیت و خدمت رسانی هستند.
این واحد ها ملزم به رعایت مواردی هستند که در واقع استاندارد های این واحد ها را شامل میشود. شاید برای شما نیز سوال باشد و بخواهید بدانید کدام کارواش کیفیت کار بهتر و استاندارد بالا تری را دارا است. استاندارد هایی که هر کارواش باید رعایت کند به صورت مختصر موارد زیر است. با دانستن آنها میتوانید کارواش بهتر و کیفیت بالا تر را تشخیص دهید. عدم رعایت این استاندارد ها باعث رسیدن آسیب به رنگ و بدنه خودروی شما میشود. مثلا به عنوان مثال پاشش آب گرم و سرد با فشار بر روی بدنه خودرو را میتوان مثال زد. این مسئله باعث آسیب رسیدن به رنگ بدنه و قطعات ترموپلاست بدنه خودرو می‌شود که به مرور باعث میشود رنگ این قسمت ها بریزد و پوسته شود.

استاندارد هایی که باید در کارواش رعایت شود

مشکل دیگری که در نتیجه عدم رعایت این ایتاندارد ها ممکن است رخ دهد به آیینه های برقی مرتبط میشود. زمانی که آب با فشار زیاد به آیینه های برقی و سنسور دار پاشیده میشود ممکن است باعث انحراف آن و یا به علت ظرافت در سیستم داخلی آیینه های برقی باعث خرابی و جدا شدن قطعات داخلی آن شود. همچنین سنسور های مختلف خودرو در پشت و جلو و سپر و قسمت بالای شیشه عقب و جلو و سقف و در دستگیره درب ها بسیار حساس هستند و به مراقبت زیاد احتیاج دارند.

مهم ترین مورد استاندارد بودن فشار آب است

فشار آب مورد استفاده برای کارواش ها برای شستشوی هر قسمت از خودرو متفاوت است
و این مقدار باید کمتر از 1000 بار باشد.
به صورت کلی و در مقدار استاندارد برای شستشوی خودرو فشار آب از 250 تا 1000 بار مورد استفاده قرار میگیرد. برای شستشوی رنگ و بدنه فشار بالا تر و قسمت های حساس فشار آب کمتر مورد استفاده قرار میگیرد ولی فشار آب نباید بیشتر از 1000 بار باشد زیرا این فشار فوق العاده زیاد میباشد و رنگ بدنه را جدا میکند.. در کارواش‌های غیر استانداردی که از آب با فشار بالا استفاده می‌شود، علاوه بر جدا شدن رنگ امکان تو رفتگی بدنه خودرو و یا آسیب رسیدن به بدنه خودرو نیز بسیار بالا است.

استفاده از برس های ساینده بسیار خطرناک و غیر لازم است

برس های ساینده برای از بین بردن لکه های بسیار سخت در قطعات به کار میروند که باعث ساییده شدن و از بین رفتن قطعه میشود. همچنین برای از بین بردن لکه های سخت روی بدنه نیز از این برس ها استفاده میشده است. استفاده مداوم از این برس ها اگر چه لکه های سخت را از بین میبرد ولی باعث از بین رفتن شفافیت و براقیت رنگ بدنه خودرو میشود. زمانی که خودرو را خریداری میکند بر روی تمامی رنگ بدنه یک لایه محافظ و براق وجود دارد. به مرور زمان این لایه دچار خط و خش های بسیار ریز و ناپیدا میشود و این خش های ریز باعث میشود از براقیت و شفافیت رنگ بدنه کم شود.

استفاده از برس های ساینده  باعث میشود این لایه بسیار زود از بین برود و دچار خش های بسیار زیادی شود که از فاصله خیلی نزدیک نیز به زور قابل مشاهده است ولی به دلیل از بین بردن آن سطح صاف و لایه شفاف و بدون خش از براقیت خودرو میکاهد و به مرور زمان به رنگ نیز آسیب میرساند.  اگر این لایه از بین برود تنها راهی که میتوان خودرو را به براقی گذشته کرد استفاده از واکس ها به صورت موقت و یا نقاشی و رنگ آمیزی خودرو به صورت دائم است.

استفاده از خز و دستمال نو و تمیز برای پاک کردن و شستشو

زمانی که بر روی خودرو گرد و غبار مینشیند این گرد و غبار باید ابتدا شسته شود و سپس از دستمال برای تمیز کردن بدنه استفاده شود. به خاطر این که کشیده شدن این گرد و غبار بر روی رنگ خودرو باعث ایجاد خش و خط بر روی رنگ خودرو میشود. علاوه بر این پارچه و خز و دستمالی که برای پاک کردن و تمیز کردن خودرو استفاده میشود باید نو و تمیز باشد. پس از مقداری تمیز کردن سطح بدنه و رنگ خودرو بهتر است این پارچه و خز شسته شود و یا دوباره از یک خز نو استفاده شود تا بر روی رنگ خودرو هیچگونه خشی ایجاد نکند.
به ویدیو زیر با دقت توجه فرمایید.

متمایز بودن خز ها و پارچه ها و دستمال های مورد استفاده برای قسمت های مختلف خودرو

توجه داشته باشید که مسئولین کارواش باید برای هر قسمت مانند شیشه و یا سپر و بدنه اصلی و … از یک پارچه مخصوص استفاده کنند. کشیدن پارچه مورد استفاده برای تمیز کردن بدنه به شیشه باعث خرابی و خش افتادن بر شیشه میشود که اثر آن در رانندگی شب هنگام دیده میشود.

steam cleaning

در پایان توصیه میشود برای انتخاب یک کارواش مناسب و استاندارد بسیار تحقیق کنید.
زیرا وظیفه کارواش در شستشوی خودرو بسیار مهم و حساس است
و اگر درست انجام نگیرد باعث ضرر و زیان های غیر قابل جبرانی میگردد.

به علاوه هنگامی که از کارواش خارج شدید به سرعت به خیابان وارد نشوید
در این زمان به سرعت خودرو دچار لیز خوردگی میشود
پس بهتر است زمانی را جهت خشک شدن چرخ ها تامل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم