استهلاک خودرو چیست ؟ و چگونه خودرو مستهلک می شود؟

استهلاک خودرو چیست ؟ و چگونه خودرو مستهلک می شود؟

استهلاک خودرو چیست؟ و چگونه خودرو مستهلک می شود؟

در قبلی گفتیم که چگونه استهلاک میشه حالا میگیم چه کنیم نشه موتوری ظاهری بدنه استفاده از اسپری و واکس و کارواش و …

زمان نه چندان دوری مالکین بزرگ و صاحبان پول و ثروت می توانستند ماشین داشته باشند. اگر آن زمان را به یاد ندارید حتما در فیلم ها و سریال های قدیمی این مورد را دیده و لمس کرده اید. اکثر ماشین داران قدیمی خود رانندگی نمی کردند. آن ها یا پا به سن گذاشته بودند و یا رانندگی را بلد نبودند. لاجرم اقدام به استخدام  راننده  می نمودند.

اصطلاح شوفر و رایج شدن آن، از زمانهای گذشته آب می خورد ولی در زمان ما کمتر کسی است که برای خودرو شخصی راننده استخدام کند.

محصولات مرتبط با استهلاک خودرو


واکس لاستیک پیس وان 4 لیتری
خرید واکس لاستیک پیس وان 4 لیتری
مایع موتور شوی 4 لیتری
خرید مایع موتور شوی 4 لیتری


راننده های قدیمی همیشه دستمالی در جیب داشتند که به محض پیاده کردن مالک شروع به تمیز کاری ماشین می کردند و در اصطلاح آن را برق می انداختند. حالا این پرسش پیش می آید که آیا این کار لازم است؟ و آیا کار شوفر های قدیم مفید بوده؟ در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

636236158862994569 1
روش های جلوگیری از استهلاک خودرو

 

 

 

 

استهلاک

امروزه باید با صرف هزینه های قابل توجهی اقدام به خرید یک خودرو کرد. شادی خرید خودرو خصوصا برای کوچکتر ها بسیار لذت بخش است اما ناگهان خرابی خودرو و به وجود آمدن خسارتی در آن، این شادی را به ناراحتی و اخم تبدیل می کند. پس لازم است بدانیم استهلاک چیست؟ و خودرو چگونه مستهلک می شود.

بسیاری از هزینه ها مثل بیمه و پارکینگ و سوخت و… از هزینه هایی است که پای استهلاک خودرو نوشته می شود. اما چاره ای از هزینه کرد آن ها نیست. خودرویی که بیمه نامه تهیه نکند خدای ناخواسته ممکن است خسارتی جبران نا پذیر را به مالک وارد کند و یک عمر پشیمانی را. سوخت خودرو نیز نا گزیر است. چرا که بدون سوخت خودرویی حرکت نخواهد کرد.

استهلاکی دیگر

غیر از مواردی که در بالا بیان شد، خودروها هزینه های دیگری نیز به همراه دارند. شاید کسی هزینه بیمه و … را هزینه استهلاک به حساب نیاورد ولی خرابی های خودرو را حتما تمام مردم جزئی از استهلاک خودرو حساب می کنند. رانندگان خودروهای عمومی را در نظر بگیرید ؛ هنگامی که نرخ کرایه را محاسبه می کنند و می خواهند برای مسیر و یا سرویسی، کرایه تعیین کنند، حتما به استهلاک خودرو توجه می کنند. و فقط به سوخت خودرو بسنده نمی کنند. قطعات و زیر و بند وبدنه ماشین از قسمتهایی است که با حرکت ماشین دچار استهلاک شده و به آرامی خوردگی پیدا می کنند. تسمه پروانه های خودرو را در نظر بگیرید با روشن شدن ماشین به سرعت شروع به حرکت می کنند و این یعنی رفته رفته مستهلک شدن آن.

3101
استهلاک خودرو – قطعاتی که مستهلک میشوند کدام قطعات هستند؟

 

قطعات قابل استهلاک در خودرو

در هر خودرو هزاران قطعه کوچک و بزرگ وجود دارد که با روشن شدن خودرو اکثر آن ها به کار می افتند.

برخی از آنها مستقیما با هم درگیر هستند و برخی نیز از تماس چندانی با دیگر قطعات برخوردار نیستند؛ اما از استهلاک در امان نیستند.  در بین قطعات صفحه کلاچ و گیریبکس از آن دسته قطعاتی هستند که درگیری زیادی با قطعات همجوار دارند؛ و ناچار بیشتر از قطعات دیگر در معرض استهلاک قرار می گیرند. لنت های ترمز نیز زود تر از بقیه مستهلک می شوند. استهلاک این قطعات به آرامی صورت می گیرد و ممکن است خساراتی را برای مالک خودرو ایجاد کند. البته رانندگان ماهر می دانند که برای افزایش  طول عمر ماشین راههای بسیاری وجود دارد که در مقاله بعدی راههای پیشنهادی، ارائه خواهد شد.

استهلاک بدنه خودرو

بسیاری گمان می کنند استهلاک مربوط به موتور و قطعات موتوری است اما باید به این نکته توجه داشت که بدنه ماشین ، رنگ خودرو ، داشبورد، لاستیکها و حتی شیشه خودرو نیز در معرض استهلاک و از بین رفتن تدریجی هستند. بدنه خودرو همیشه در معرض هوا و باد وباران قرار دارد، اگر قطعات موتور با حرکت خودرو شروع به مستهلک شدن می کند؛ رنگ و بدنه و لاستیکها به صورت مداوم در هوای آزاد قرار دارند. وزش باد همیشه گردو خاکی به همراه دارد که مملو از شنهای ریزی است که با برخورد به رنگ ماشین به تدریج آن را از بین می برند. باران های فصلی با ترکیب مواد آلاینده در هوا اسیدی شده و بر روی بدنه ماشین می چسبند و به تدریج آن را خراب می کنند. لاستیکها علاوه بر اصطکاک با زمین تحت تاثیر گرما و سرما قرار می گیرند و مستهلک می شوند.

139607081205224851782663
استهلاک خودرو – بدنه خودرو نیز دچار استهلاک میشود

 

شیشه های خودرو و شیشه های چراغها نیز تحت تاثیر نور آفتاب کیفیت خود را از دست می دهندو شیشه ها با برخورد شن های ریز موجود در باد ها در هنگام وزش باد خش دار می شوند و ممکن است بعد از مدتی مانع دید خوب راننده شوند. اما نگران نباشید در مقاله بعد راههایی ارائه خواهد شد که می توانید با بکار بردن آن ها به افزایش عمر خودرو خود کمک بسیاری بکنید و از استهلاک قطعات خودرو تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید.

نویسنده : مهدی ذوالفقاری

 

محصولات پیس وان                                                 

جدید
1,005,000 تومان

مایع موتور شوی

مایع موتور شوی پیس وان

280,000 تومان1,080,000 تومان

1 دیدگاه برای “استهلاک خودرو چیست ؟ و چگونه خودرو مستهلک می شود؟

  1. اشتراک‌ها: راه های مقابله با استهلاک خودرو و افزایش عمر خودرو - قسمت اول - پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم