عید نوروز و نکات مراقبتی از خودرو (قسمت اول)

ضروری خودرو

نکات مراقبتی از خودرو (قسمت اول)

عید نوروز یکی از زمان هایی است که بیشتر افراد جامعه به خاطر وجود تعطیلی های فراوان در آن اقدام به مصافرت میکنند. افراد بیشتر سعی میکنند به وسیله خودروی خودشان این مسافرت را انجام بدهند تا لذت بیشتری از مسافرت و گشت و گذار چند روزه خود ببرند. در حالی که عده زیادی به سمت شمال کشور و جنگل های گیلان و مازندران سفر میکنند عده کثیری نیز به سمت شهر های جنوبی مانند اهواز و جزیره های کیش و قشم و … مسافرت میکنند.

اما در میان تمامی این سفر ها یک چیز ثابت است
و آن اهمیت نگهداری و مراقبت از خودروی مان است
که باید در هر آب و هوای خاص و هر شرایطی به فکر مراقبت از آن باشیم.

پیش از سفر و شروع به حرکت باید اقداماتی را در خصوص نکات مراقبتی از خودرو انجام دهیم مانند چک کردن روغن ها و فیوز ها و تسمه ها و بردن خودرو به نمایندگی برای چک آپ کردن خودرو و اطمینان از سلامت موتوری خودرو. همچنین باید اقدامات مراقبتی دیگری را نیز جدی بگیریم تا رنگ خودروی مان دچار آسیب نشود و یا در این سفر طولانی مدت باعث رسیدن آسیب به هیچ قسمتی از خودرو نشویم و یک سفر ایمن و آؤام و بی سر و صدا داشته باشیم. در ادامه این مقاله به یک سری از نکات مراقبتی از خودرو اشاره خواهیم کرد که در هنگام مسافرت های نوروزی بهتر است رعایت کنیم تا دچار مشکل نشویم.

در ابتدا رنگ بدنه و مراقبت در برابر رطوبت

در فصل بهار هوای بیشتر شهر های ایران بارانی و مرطوب است
و همچنین در شهر های شمالی و جنوبی حاشیه دریا نیز هوای شرجی باعث عرق کردن بدنه خودرو میشود.
اگر رنگ بدنه دچار پریدگی و یا نقصی باشد کمتر از یک روز وقت برای خوردگی بدنه کافی است.
همچنین این رطوبت میتواند از رنگ به بدنه نفوذ کند و دچار زنگ زدگی و خوردگی شود.
در شهر های باران خیز نیز به خاطر آلودگی هوا باران هایی که در این فصل و در این ایام میباید به خاطر خاصیت اسیدی باعث لکه شدن رنگ بدنه و خورده شدن آن میشود و به مرور بدنه خودرو را اذیت میکند و باعث تخریب آن میشود. همچنین اشعه های مضر خورشید نیز در فصل بهار بیشتر از هر فصل دیگری به زمین تابیده میشوند و چون تمام روز خودروی شما در معرض آن قرار دارد میتواند باعث تخریب آن شود.

139512111341156151613773
نکات مراقبتی از خودرو

راه حل چیست ؟

راه حل این مشکلات بسیار ساده است.
تنها استفاده از یک اسپری بدنه نانو و یا استفاده از پولیش های بدنه خودرو مانند پولیش های برند مادرز و یا فرمول 1 میتواند با ایجاد یک لایه محافظ بر روی رنگ بدنه خودرو از تمامی این خطرات جلوگیری کند. البته اسسپری های نانو از ایجاد خط و خش بر روی بدنه نیز جلوگیری میکند و تا مدت های بسیار زیادی دوام می آورد که در مورد پولیش باید گفت اثر کمتری دارد. طریقه استفاده از پولیش نیز بسیار ساده و آسان است و بار ها در وب سایت PISONE.NET   آموزش داده شده است. تنها کافی است با استفاده از یک پد تمامی مواد پولیش را بر روی بدنه بمالید و پس از چند دقیقه آن را پاک کنید و در مورد اسپری های نانو نیز مواد را با پد مخصوص به تمامی قسمت ها بمالید.

قسمت های درون کابین خودرو و داشبورد

شما در طول یک سفر نسبتا طولانی مدت زمان زیادی را درون خودرو میگذرانید
پس باید به زیبایی و بوی محیط داخل کابین اهمیت زیادی بدهید.
محیط داخلی خودرو نزدیک ترین مکان به موتور خودرو است
و در خودرو هایی که به خوبی عایق بندی انجام نشده شما میتوانید بوی ناشی از احتراق و سوختن بنزین درون موتور را و یا بوی سوختگی روغن های ریخته شده بر روی قسمت های داخل موتور را استشمام کنید. برای رفع اینها بهتر است خودرو را پیش از سفر به کارواش ببرید و قسمت های موتور را بشویید ولی هنوز هم با این که این عوامل کمتر از قبل شده اند ولی وجود دارند.
میتوانید برای رفع بوی موتور و خوشبو کردن محیط داخل کابین از اسپری های خوش بو کننده کابین استفاده کنید.
این اسپری های معمولا به رایحه های متنوع ساخته میشوند که تمامی سلایق را تحت پوشش قرار میدهند.

برای مراقبت از قسمت های داشبورد نیز و براق کردن آن از اسپری های داشبورد و واکس داشبورد استفاده کنید تا از ترک خوردن داشبورد که همیشه در معرض نور خورشید قرار دارد جلوگیری کنید. اما توصیه ما به شما استفاده از یک اسپری داشبورد با رایحه دلخواه خود به جای یک واکس داشبورد به اضافه یک اسپری خوش بو کننده است. امروزه برند های پاور و مویلر و جردن در ساخت اسپری های داشبورد با رایحه های مختلف و متفاوت با بهره گیری از فرمولاسیون ویژه در این زمینه فعالیت میکنند. این اسپری ها علاوه بر این که محیطی خوش بو درون خودرو ایجاد میکند و به خاطر وجود حباب چه های رایحه دار از ماندگاری بالایی برخوردار است با ایجاد لایه ای براق و محافظ بر روی داشبورد از آن در برابر اشعه های مخرب و مضر خورشید مراقبت مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم