راه های مقابله با استهلاک خودرو – قسمت اول

اصول مراقبت از خودرو-مقابله با استحلاک خودرو - پیس وان

کهنه و فرسوده شدن ابزار و وسایل مورد نیاز زندگی از جمله خودروها امری طبیعی است و این کهنگی به سبب گذشت زمان اتفاق می افتد مطمئنا هیچ یک از ما از این اتفاق خشنود نیستیم و نهایت تلاش ما بر این است که طول عمر ابزار مورد نیاز خود را به حداکثر و استهلاک خودرو را به حد اقل برسانیم به طوری که در دیر ترین زمان ممکن به ناکارآمدی برسند و همچنین  شکل و ظاهر خود را از دست ندهند. خودروها از حساسترین لوازمی به شمار می رود که اگر مراقبت های لازم را از این وسیله آسیب پذیر نداشته باشیم بسیار سریع در معرض این امر قرار می‌گیرد چرا که این مراقبت مبنی بر بالا بردن بازدهی و صرفه‌جویی اقتصادی است به طوری که بسیاری از افراد در قبال خرید مجدد خودروها به ویژه خودروهای گران‌ قیمت ناتوانند آگاهی از اینکه بدانیم از بین رفتن و فرسوده شدن خودرو ها در چه شرایطی اتفاق می افتد و چه عواملی بر تشدید آن اثر گذارند کمک بزرگی در راستای محافظت و مقابله با مشکلات به وجود آمده می کند.

انواع مراقبت از خودرو

برای جلوگیری از استهلاک خودرو ها ها نیاز به  دو نوع مراقبت دارند
– مراقبت های مربوط به بدنه
– مراقبت های موتوری.

 مراقبت های موتوری خودرو به نحوی است که اگر نتوانیم از کارکرد صحیح اجزای داخلی آن که ۸۵۰ تا ۹۰۰نوع مختلف را شامل می شود مطمئن شویم یا اینکه در نحوه کارکرد اجزا اختلال به وجود آید, این اختلال مانع از حرکت صحیح خودرو می‌شود.
حال به بررسی عملکرد برخی از اجزای داخلی خودرو  می پردازیم .

نقش فیلترجات خودرویی در استهلاک خودروها
پیس وان – مراقبت از خودرو – 2

فیلترها

بازبینی فیلترها و تعویض به موقع آنها تاثیر بسزایی در نحوه عملکرد خودرو دارد چرا که فیلترها نقش بسزایی در جذب ذرات گرد و غبار و آلاینده ها ایفا می کنند و مانع ورود آنها به داخل موتور و کابین خودرو شده و به تبع آن سبب کارکرد بهتر خودرو خواهد شد. فیلتر ها در خودرو حکم کلیه های بدن انسان را دارند. چقدر خوب میشد اگر میتوانستیم هر چند وقت یک بار کلیه های بدنمان را شستشو دهیم. آلودگی هایش را از بین ببریم و دوباره آن را به کارایی روز اولش برگردانیم. فیلتر خودرو ها را باید پس از هر چند هزار کیلومتر کارکرد خودرو تعویض کنیم تا آلودگی از خودرو بیرون برود. فیلتر هوا و کابین و فیلتر سوخت یا همان صافی سوخت و از همه مهم تر فیلتر روغن از انواع فیلتر های خودرو هستند که هر یک وظیفه ای بزرگ در مراقبت از خودرو و سرنشینان دارند.

فیلتر هوا
فیلتر روغن
فیلتر کابین
فیلتر سوخت (صافی بنزین)

میتوانید برای خرید فیلتر جات خود به این آدرس مراجعه کنید. اینجا کلیک کنید !!

مراقبت از خودرو - روغن ترمز
پیس وان – مراقبت از خودرو – روغن ترمز

روغن ترمز

 چک کردن روغن ترمز امری ساده و ضروری است, خودرو بدون روغن ترمز قادر به باز ایستادن از حرکت نیست پس بایستی حداقل ماهی یک بار مورد بازبینی قرار گیرد. از دیگر دلایلی که خودرو قادر به توقف در هنگام فشار دادن پدال ترمز نیست خراب شدن دیسک ترمز می باشد این صفحه در حالت عادی صاف و بدون برجستگی است گذر زمان سبب می شود صفحه فرسوده شده و به اصطلاح پله پله شود و در هنگام ترمز گیری, ماشین به درستی قادر به ایستادن از حرکت نباشد.

لاستیک و سیستم تعلیق خودرو
پیس وان – مراقبت از خودرو – لاستیک و سیستم تعلیق خودرو

لاستیک ها و سیستم تعلیق خودرو

بررسی بالانس بودن باد لاستیک های خودرو و سالم بودن آنها گرچه امری بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌آید اما بسیار ضروری است زیرا گذر زمان باعث سایش و از بین رفتن لاستیکها می‌شود و در صورت عدم بالانس بودن لاستیک‌ها ,حرکت خودرو دچار مشکل خواهد شد و میتوان گفت بزرگ ترین دشمن سلامتی خودرو که یکی از بزرگ ترین عوامل استهلاک خودرو است تنظیم نبودن چرخ ها و سیستم تعلیق خودرو است.

ستهلاک خودرو - تسمه تایم
پیس وان – مراقبت از خودرو – تسمه تایم

تسمه تایم

تسمه تایم از مهم‌ترین اجزای داخلی خودرو است و حتماً قبل از سفرهای طولانی باید بررسی شده و همچنین بایستی هر ۵۰ هزار کیلومتر تعویض شود. پاره شدن تسمه تایم آسیب جدی به اجزای داخلی خودرو همچون سیلندر و سرسیلندر وارد می کند و سبب بروز اتفاقات ناگوار و حوادث درون جاده ای میشود.

مقابله با استهلاک خودروها  - اگزوز
پیس وان – مقابله با استحلاک خودرو – اگزوز

اگزوز

رنگ دود خارج شده از اگزوز نیز به نوعی بیانگر وضعیت درونی خودروست دود خارج شده به رنگ های آبی سفید خاکستری و دود سیاه رنگ می تواند برای سرنشین خودرو هشدار جدی باشد رنگ سفید بیانگر قاطی شدن آب و روغن خودروست. همچنین در صورتیکه آب وارد محفظه احتراق  شود دود اگزوز به رنگ خاکستری است ,دود سیاه ناشی از عدم عملکرد صحیح سنسور اکسیژن است و خارج شدن دود آبی هشداری جدی است و به این معناست که خودرو در حال روغن سوزی است ودر صورت تعمیر نشدن آن عواقب سنگینی برای خود را به دنبال خواهد داشت.

مراقبت از خودرو یعنی چه؟

برای جلوگیری از استهلاک خودرو ها ها نیاز به  دو نوع مراقبت دارند
– مراقبت های مربوط به بدنه
– مراقبت های موتوری.

برای مراقبت از خودرو به چه مواردی باید توجه کنیم؟

فیلترها ، تسمه ها ، روغن موتور ، روغن ترمز ، محصولات مراقبی بدنه ، لاستیک خودرو ، نظافت و مراقت داخل اتاق خودرو و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم