چه کسی برای اولین بار اسپری را اختراع کرد؟

111 1

چه کسی برای اولین بار اسپری را اختراع کرد؟

این سوال ممکن است برای شما هم پیش بیاید که برای اولین بار اسپری در کجا و به دست چه کسی ساخته شد. آیا این محصول را میتوان یک محصول مدرن دانست ؟ یا در سالها قبل نیز نمونه های اولیه از آن وجود داشته است. گروه pisone   در این مقاله قصد دارند شما را با تاریخچه ساخت اسپری آشنا کنند و در مورد شخصی که این وسیله را اختراع کرد اطلاعاتی به شما ارائه دهند.
در ادامه این مقاله با فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو pisone   همراه باشید.

تاریخچه ساخت و اختراع اسپری یا افشانه – فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو

در تاریخ 1939 میلادی یک مهندس خوش ذوق نروژی با نام «اریک روت‌ هایم » ایده ساختن وسیله ای برای پاشش محلول و یا رنگ و یا هر چیزی را مطرح کرد. او پس از مدت ها تلاش توانست بالاخره اولین اسپریش را اختراع کند. این برای اریک دریچه ای به رویا هایش بود ولی تا مدت ها کسی به او و اختراعش توجهی نمیکرد. طرح روت‌ هایم، پدر تمام اسپری های اختراع شده امروز است و تمامی ویژگی ها را در برداشت. تا بالاخره در سال 1942  در زمان جنگ جهانی دوم اولین بار در تاریخ از اختراع جنجالی اریک روت هایم استفاده شد. در این زمان، در خلل جنگ جهانی دوم در منطقه زمانی که جنگ به حواشی اقیانوس آرام کشیده شده بود و شدت یافته بود، سربازان زیادی به جزایر منتقل شده بودند که بزرگ ترین خطر بجز جنگ وجود حشرات در آن منطقه بود.

وجود حشراتی که ممکن بود ناقل بیماری های بسیار زیادی باشند هر روز تعداد زیادی مصدوم روی دست ارتش می گذاشت. ارتش آمریکا مجبور شد برای دور کردن حشرات به طور گسترده از اختراع اریک روت هایم استفاده کند. قوطی های اسپری به صورت گسترده از وی خریداری شد و و به کمک این بسته‌ بندی حشره کش ها به دست سربازان رسید.

جنگ جهانی باعث شد این اختراع به عنوان محصولی شگفت انگیز به تمام دنیا شناخته شود و سرمایه ای عظیم برای مخترعش به ارمغان بیاورد. پس از شناخته شدن قوطی های اسپری در دنیا شرکت های مختلف برای ارائه محصولات شان از این قوطی ها استفاده کردند. سهولت در استفاده و بسته بندی و به صرفه بودن از مهم ترین ویژگی های این نوع بسته بندی است که نظر شرکت های بزرگ دنیا را به خود جلب کرده است.

 

111
فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو
اسپری ها – فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو

امروزه از اسپری ها در زمینه های پزشکی و دارویی
و تکنلوژی های ماشین سازی و خودرو سازی و تعمیرات خودرو ها و یا وسایل مکانیکی و
همچنین در زمینه های نقاشی و رنگ آمیزی و بهداشتی و ضدعفونی و حتی در فوتبال استفاده میشود.

امروزه اسپری های ضد عرق و مخصوصا اسپری خودرو بیشترین سهم را در میان محصولاتی که در قالب اسپری و در قوطی های فلزی ارائه میشوند را دارا هستند. اسپری های حاوی عطر و . . .  به صورت گاز هستند که به صورت مایع در آمده اند و در قوطی پر شده اند. این مواد با رسیدن به حرارت مورد نیاز برای رسیدن به نقطه جوش و یا در صورتی که در فشار کمتری قرار گیرند به حالت گازی خود بر می گردند و به محل مورد نظر پاشیده میشود. نام اصلی این ماده  که بیشتر در این اسپری ها استفاده میشود « پروپلانت » است و به نام « پیش برنده » نیز شناخته میشود.

 

112
فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو
اساس کار اسپری ها – فروشگاه اینترنتی اسپری خودرو

مواد و محتویات این قوطی ها در شرایط خاص به صورت مایع درآمده اند.
این ماده را پروپلانت و یا پیش برنده مینامند.  این مایع در زمانی که تحت دمای بالا قرار میگیرد
به حالت گازی در می آید. این اتفاق باعث منفجر شدن قوطی اسپری مشود.
در صورتی که دکمه بالای اسپری را فشار میدهیم مایع از طریق لوله به بیرون هدایت میشود و چون در فشار کمتری قرار میگیرد به دلیل کاهش فشار این مایع به شکل گاز تغییر حالت می دهد و به خاطر شکل مخصوص دهانه به سمت مکان مورد نظر پاشیده میشود.

فشار مایع درون محفظه با ورود آن به مسیر لوله دچار تغییر در فشار میشود
و به شکل گاز تغییر حالت میدهد.
در واقع، این پیش برنده است که مایع اصلی را به صورت پودر پراکنده در می آورد. وقتی دریچه باز می‌شود، مایع با شدت به بیرون رانده میشود، گاز پیش برنده که به شدت درون قوطی متراکم شده است با ماده اصلی که ممکن است چسب عطر و یا هر محصولی باشد آمیخته می‌شود و همچنین بر روی مایع درون قوطی نیز مقداری گاز وجود دارد. پیش از استفاده از اسپری ابتدا آن را خوب تکان دهید تا گاز و مایع نیز با هم ترکیب شوند.

در مجموع اسپری ها یکی از مهم ترین اختراعات بشر هستند
که وجود آنها باعث شده است زندگی برای مردم ساده تر شود
ولی باید در نگهداری آنها این نکته مهم را در نظر بگیریم
که نگهداری از آنها در دمای نامناسب ممکن است منجر به انفجار آنها شود.

 

نویسنده : مهدی ذوالفقاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم