چگونه میتوانیم خودروی خود را همیشه سالم نگه داریم ؟

مراقبت از موتور خودرو - پیسوان

با پیشرفت تکنولوژی, زندگی جوامع بشری دچار  تغییر و تحولاتی شده است, ظهور ماشین آلات از جمله خودروها و تکامل آنها تاثیر بسزایی بر تسریع روند انجام کارها داشته اما باید به این نکته توجه کنیم که هرچه در نوع تکامل به سیستم جامع تری دست پیدا کنیم نوع مراقبت و نگهداری از آن نیز به مراتب سخت تر و پیچیده تر می شود لذا بایستی از نحوه نگهداری از ماشین‌ آلات خودروها و تجهیزاتی که در زندگی روزمره در اختیارمان قرار دارند اگاهی کافی داشته باشیم و در سالم نگهداشتن آنها کوشا باشیم می‌دانیم که نگهداری از خودرو به دو طریق انجام می شود مراقبت از موتور خودرو و مراقبت های مربوط به بدنه از جمله اجزایی که در مراقبت از موتور خودرو باید مورد توجه قرار گیرد عبارت اند از: روغن موتور, لنت، تسمه تایم, فیلترها(روغن ,هوا ,بنزین, اتاق) و …

فیلتر های خودرویی – فیلتر هوا

فیلترها یکی از مهم ترین لوازم مصرفی خودرو می باشند.
که تعویض به موقع انها به کیفیت کارکرد موتور می افزاید فیلترهوای موتور باعث می شود که آلاینده های مضر مانند گرد و غبار وارد موتور ماشین نشود و هرچه فیلترهوای موتور تمیزترباشد هوای بیشتری وارد موتور می شود. بازبینی فیلتر هوا و تعویض آن بستگی به شرایط آب و هوایی و میزان آلودگی هوا دارد این نوع فیلتر معمولاً در فاصله ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰ کیلومتر کارکرد خودرو مورد تعویض قرار میگیرد.

روش نگهداری خودرو - مراقبت از موتور خودرو - پیسوان
روش نگهداری خودرو

فیلتر های خودرویی – صافی بنزین

صافی بنزین نیز در بهبود عملکرد موتور موثر است.
به طوری که اگر نا خالصی های موجود در بنزین وارد موتور خودرو شود اثرات مخربی بر نحوه عملکرد موتور خودرو میگذارد. پس باید در زمان مناسب فیلتر بنزین تعویض شود. نوع بنزین مصرفی در زمان تعویض بسیار موثر است که به طور متوسط زمان تعویض این نوع فیلتر بین ۱۰ الی ۱۵ هزار کیلومتر کارکرد خودرو می باشد.

فیلتر های خودرویی – فیلتر روغن

فیلتر روغن نیزمانند فیلتر بنزین از ورود نا خالصی های موجود از جمله الودگی ها و..که در اثر عملکرد خودرو وارد روغن موتور میشود به داخل موتور جلوگیری میکند و تعویض نکردن به موقع آن موجب مشکلاتی می شود زمان تعویض فیلتر روغن متوسط بین ۱۰ الی ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد موتور می باشد.

فیلتر های خودرویی – فیلتر کابین

 از بین فیلتر های ماشین فیلتر اتاق از اهمیت کمتری نسبت به سایر موارد نام برده برخوردار است به طوری که تمیز کردن آن به صورت باد گیری انجام میشود اما باید توجه داشته باشیم که تعویض به موقع آن موجب کیفیت کارکرد کولر و بخاری خودرو و افزایش کیفیت هوای تنفسی می شود.

تسمه تایم

همانطور که فیلترها از اهمیت ویژه برخوردار هستند.
تسمه تایم خودرو نیز حائز اهمیت است و وظیفه ی کنترل زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها را دارد و همچنین دارای دندانه هایی است که سبب هم زمان سازی بین میل لنگ و میل سوپاپ میشود. تسمه تایم بایستی بین ۴۰ الی ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو مورد تعویض و بازبینی قرار گیرد. تعویض نکردن به موقع تسمه تایم موجب پاره شدن تسمه تایم میشود. درهنگام پاره شدن تسمه امکان روشن کردن خودرو و حرکت دادن آن وجود ندارد و در صورت استارت سبب ایجاد خسارت به قسمت های داخلی خودرو از جمله سیلندر و سرسیلندر میشود.

روش های مراقبت از موتور خودرو
روش های مراقبت از خودرو

لنت های خودرو

لنت های خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار اند.
به طوری که با تبدیل نیروی اصطکاک به انرژی گرمایی شتاب خودرو را کاهش داده و یا سبب توقف خودرو در زمان ترمز گیری می شود. زمان تعویض لنت های جلوی خودرو بین ۲۰ الی ۳۰ هزار کارکرد خودرو و زمان تعویض لنت های عقب بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو می باشد.

موارد بالا, نمونه هایی از مهم ترین اجزا داخلی خودرو به شمار می روند که آگاهی از نحوه مراقبت و نگهداری و زمان بازبینی و تعویض انها به مراتب در نحوه عملکرد خودرو بسیار موثر میباشد و همچنین بر عمر وسیله ی نقلیه می افزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *