صفر تا صد کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک چیست؟

کارواش اتوماتیک به کارواشی گفته می شود که بدون دخالت انسان کار می کند و از دستگاه های مکانیزه برای شستشوی ماشین استفاده می شود.

 نوع کارکرد کارواش تمام اتوماتیک

نوع کارکرد کاروا ش اتوماتیک به صورت مدرن است. در این مدل از کارواش ها ابزارهای اتوماتیک و فرچه و سبک شستشوی گسترده ای دیده می شود که به نوبه خود از نظر انرژی و آب و برق در وضعیت بسیار بالایی قرار گرفته است.

نوع کارکرد این کارواش ها به این صورت است که ماشین وارد کارواش می شود و یک آب پاش اولیه استفاده می شود که دارای نازل های مخصوص است. در صورتی که از دستگاه های جدیدتر کارواش اتوماتیک استفاده شود رینگ شویی نیز مربوط به مراحل اولیه است. در نهایت ماشین به واسطه غلتک های کارواش های اتوماتیک هدایت می شود و عملیات مربوط به کف شویی انجام می شود. در نهایت یک سری برش ها وجود دارد که سبب کف مالی کارواش می شود. در صورتی که جنس برس خوب نباشد سبب ساییدگی رنگ خودرو می شود و در نهایت نیز عملیات آبکشی صورت می گیرد. همه این مراحل به شکل اتوماتیک صورت می گیرد و بدون دخالت دست هستنند.

برای اینکه پروسه موتور شویی و صفر شویی به واسطه این کارواش ها صورت بگیرد نیاز به واترجت آب فشار قوی است. کارواش اتوماتیک 360 درجه یکی از سبک های بسیار مدرن محسوب می شود و در مدل های مختلفی طراحی شده اند و شام برندهای بسیار ایده آل نیز هستند.

کارواش اتوماتیک بخار یکی از مدرن ترین محصولات موجود در بازار بوده که جایگزین خوبی به جای کارواش آب فشار قوی است. کارواش بخار به دلیل قدرت پاک کنندگی بالایی که دارد به طور کلی سرعت شستشو را بالا می برد و نیازی به حفر چاه و فاضلاب و دستگاه تصفیه آب نیست.

این کارواش ها به صورتی طراحی شده است که با محیط زیست سازگاری زیادی دارد. در واقع این مدل کارواش ها به نسبت مدل های دستی اجازه ورود آلودگی به محیط های اطراف را نمی دهند و در زمان مصرف آب مورد نظر جمع شده و مستقیم به سیستم تصفیه فرستاده می شود. در این مدل از کارواش ها آب مجدداً بازیابی می شود و مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد.

خشک کن های به کار رفته برای این نوع از کارواش ها خود بخش مهمی از عملیات شستشو را در بر می گیرند. مرحله خشک کن به واسطه دمیدن باد گرم بوده و از فن های ویژه برای آن استفاده می شود. فن ها هم ثابت و هم متحرک هستند. برخی از فن های متحرک وجود دارد که قابلیت نزدیک شدن به سطح خودرو را دارد. این فن ها سبب افزایش کیفیت می شود و از سوی دیگر خشک کردن را سریعاً انجام می دهد. برخی از مدل های کارواش ها هستند که بر روی آنها یک خشک کن اضافی نیز نصب شده است.

تنوع این کارواش ها در بازار و دلیل آن

یکی از دلایلی که سبب تنوع کارواش تمام اتوماتیک در بازار شده است سرعت بالای عملکرد این کارواش ها است. در واقع به طور کلی عملیات شستشوی کامل یک خودرو انجام کلیه مراحل شستشو و آبکشی و خشک کردن به واسطه یک دستگاه اتوماتیک تنها ده دقیقه زمان نیاز دارد بنابراین این محصول به نسبت مدل های دستی از نظر کارایی در موقعیت خوبی قرار دارد. از آنجایی که سرعت کارواش تمام اتوماتیک بالا است در بازار با سبک های متنوعی تولید و عرضه می شود.

کارواش های اتوماتیک معمولاً بر اساس نازل های پاشش مواد شوینده مدل های مختلفی دارند. برخی از نازل ها پرفشار هستند و مواد پاک کننده ای که برای آنها استفاده می شود باید از نظر کیفیت در وضعیت خوبی باشد. برخی از نازل ها از نظر عملیات شستشو و نوع کارکرد به نسبت نازل های دیگر متفاوت هستند و سطح استاندارد و تخصصی دارند.

تنوع این کارواش ها از نظر برس های افقی و عمودی نیز دیده می شود به طوری که مدل برس های به کار رفته به صورت برس های رینگ شو، برس های چرخشی، نیم برس و برس های افقی و عمودی است.

برس های عمودی وظیفه دارند که دو سمت خودرو را مورد شستشو قرار دهد. برخی از مدل های این کارواش ها امکان تنظیم زاویه برس های عمودی را دارند تا سطح انطباق بیشتری با بدنه خودرو داشه باشد. یکی از مهمترین نکات در خصوص برس های شستشو جنس آنها است. برخی از مدل های کارواش تمام اتوماتیک دارای برس هایی از الیاف پلی اتیلن هستند و برخی دیگر از نوارهای فومی استفاده کرده اند. این مدل از برس ها می توانند پروسه برس زنی و شستشو را به نحو احسنت انجام دهند.

نازل های آب پاشی به کار رفته برای این کارواش ها وظیفه پاشش آب بر روی سطح خودرو را داشته و این نازل ها باید از نظر فشار در موقعیت مشخصی قرار بگیرند. نازل های آب کشی سبب می شود تا ماشین درخشندگی بهتری داشته باشد.

کارواش تمام اتوماتیک
کارواش اتوماتیک به کارواشی گفته می شود که بدون دخالت انسان کار می کند و از دستگاه های مکانیزه برای شستشوی ماشین استفاده می شود.

شکل های کارواش اتوماتیک و کاربرد آنها

کارواش های اتوماتیک در انواع و اقسام مختلف طراحی و اجرا می شود که با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

کارواش اتوماتیک دروازه ای

علت نامگذاری دروازه ای بر روی این مدل کارواش ها به خاطر حرکت دروازه یا چهارچوب کارواش روی ریل است. کارواش دروازه ای در مدل های مختلف طراحی شده است. یکی از مدل ها به صورت ساده یا 3 فرچه ای است که این مدل کارواش معمولاً دارای سیستم شستشو با شامپو هستند. مدل دیگر مشهور به کارواش تمام اتوماتیک دروازه ای فول اتومات است که در این دستگاه از سیستم شستشو، شامپو، خشک کن و واکس استفاده شده است. نوع دیگر از کارواش وجود دارد که دروازه ای بدون فرچه است که معمولاً زرد رنگ است.

این نوع کارواش ها مصرف انرژی پایین تری به نسبت تونلی دارند تعداد موتورها و همینطور برس هایی که در آنها استفاده شده است کمتر است و گیربکس های آن نیز کمتر هستند. از نظر استهلاک نیز کارواش دروازه ای به نسبت تونلی استهلاک کمتری دارد.

از سوی دیگر مساحت مورد نیاز برای احداث کارواش های دروازه ای به نسبت تونلی کمتر است و نکته جالب در مورد این محصول اینکه، این مدل از کارواش تمام اتوماتیک در یک محیط بسته و یک طرفه می شود و فضای کمی اشغال می کند.

یکی از مدل های کارواش دروازه ای وجود دارد که به آن هیدرو واش گفته می شود که در واقع بدون فرچه اجرا شده است. این سبک از نظر قیمت مناسب بوده و مقرون به صرفه است.

کارواش های دروازه ای به صورت ماشین ثابت هستند و فقط بخش دروازه حرکت می کند این مدل از کارواش ها به واسطه داشتن دروازه سبب می شود که شستشو در موقعیت درستی دنبال شود. مدت زمان شستشو برای این محصولات 2 دقیقه بوده و برای بخش خشک و واکس و پولیش نیز 5 دقیقه زمان نیاز است.

کارواش تمام اتوماتیک دروازه ایی برای شست و شوی اتومبیل

کارواش تمام اتوماتیک دروازه ای

کارواش تونلی

نام دیگری که برای کارواش تونلی در نظر گرفته شده است تونل واش است. این محصول از یک تونل به ابعاد متفاوت استفاده می کند به طوری که دستگاه ثابت است و ماشین هم ثابت است و یک بخش به عنوان کانوایر وجود دارد که سبب هدایت ماشین به انتهای تونل می شود.

کارواش تونلی در مدل تمام مکانیزم طراحی شده است که در واقع عملیات شستشو و روبو واش و واکس و حتی خشک کن در آن به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. کاروا ش اتوماتیک به شکلی طراحی شده است که می تواند بسیاری از روند کار را بدون نیاز به دخالت انسان انجام دهد. در طراحی کارواش تمام اتوماتیک تونلی از فرچه های زیادی استفاده شده است و طول تونل زیاد است و ماشین ها به صورت ردیفی پشت سر هم قرار می گیرند و کارایی بالاتری دارند. تعداد شستشو در کارواش تونلی بیشتر است. به طور کلی کارواش تونلی به شکل 5 فرچه فول، 8 فرچه فول اتومات، 7 فرچه فول دبل و 9 فرچه طراحی شده اند. معمولاً کارواش تمام اتوماتیک تونلی 5 فرچه در ایران کاربرد زیادی دارد.

کارواتش تونلی

کارواش تونلی تمام اتوماتیک

کارواش نانو

نوع دیگری از کارواش ها وجود دارند که مشهور به مدل نانو یا بدون آب هستند. در این مدل از شستشو از مواد شوینده شیمیایی استفاده می شود و پروسه شستن و پولیش کردن به واسطه همان مواد صورت می گیرد.

کارواش های نانو بخار

کارواش نانو بخار سبکی از کارواش های اتوماتیک هستند و از بخار و مواد نانو شوینده برای شستشوی خودرو استفاده می شود. کارواش تمام اتوماتیک بخار شو نیز وجود دارد که روش نسبتاً جدید و کم مصرف است به طوری که از بخار خشک برای شستشو استفاده می کند.

رنج قیمت های این نوع از کارواش ها در بازار

از نظر قیمت این کارواش ها تونلی به نسبت مدل دروازه ای گران تر است و البته که سطح کار حرفه ای تری دارد اما برخی از مدل کارواش اتوماتیک دروازه ای از نظر هزینه مناسب هستند.

برای تعیین قیمت کارواش اتوماتیک سیستم های ایمنی به کار رفته بسیار اثرگذار هستند. در واقع عملکرد صحیح و ایمن دستگاه کارواش تمام اتوماتیک وابسته به سیستم های ایمنی دقیق است. سنسورهای حرکتی به کار رفته برای کارواش تمام اتوماتیک شامل فتوسل های کنترل فاصله خشک کن با بدنه ماشین هستند که خود بخشی از هزینه کارواش اتوماتیک محسوب می شود. در صورتی که در دستگاه از سیستم های هوشمندی استفاده شده باشد که شرایط تغییر جهت برس ها را به صورت خودکار ایجاد کند خود سبب می شود که به قیمت کارواش اتوماتیک افزوده شود.

کاروا ش اتوماتیک مخصوص خودروی سواری با کارواش اتوماتیک خودروهای سنگین و قطار شویی اتوماتیک فرق دارد. نوع برس های به کار رفته برای کارواش اتوماتیک ماشین های سنگین بسیار بلندتر و با سطح بدنه ایده آل تر هستند. سیستم های قطار شوی خودکار در کارواش تمام اتوماتیک نیز به قیمت آن می افزاید.

رنج قیمت این کارواش ها دروازه ای فول از 800 میلیون تومان آغاز شده و در برخی از مدل ها به 2 میلیارد نیز می رسد. از سوی دیگر برخی از مدل های کارواش دروازه ای هستند که در حدود 500 میلیون تومان معامله می شوند اما تمام اتوماتیک نیستند.

شست شوی اتومبیل با روش های نوین

مخترع کارواش اتوماتیک

اولین مدل از این کارواش در سال 1950 ساخته شد. این کارواش به صورتی ساخته شد که برخی از مراحل شستشو را به صورت نیمه خودکار انجام می داد. عملیات حرکت دادن خودرو به صورت اتوماتیک صورت می گرفت اما برس زنی به شکل دستی بود. سیستم بازیابی آب و همینطور روش هایی که برای شستن تایرها استفاده می شد در سال 1960 به دستگاه کارواش اتوماتیک اضافه شد. در سال 1970 سیستم هوشمندی در راستای شستشوی چرخ ها و پاشش واکس صورت گرفت. رفته رفته در سال 1980 شاهد اضافه شدن نازل های آب فشار قوی به این کارواش ها بودیم و همینطور یک سری حرکت های هوشمند برای نازل های پاشش واکس نیز دیده شد. از سوی دیگر کارواش های تونلی نسب پیشرفته مدل های اتوماتیک توانستند به واسطه یک نوار نقاله یا کانوایر حرکت کنند و پروسه این کارواش ها پیشرفته تر از قبل دنبال شد.

شایعات مبنی بر آسیب این کارواش ها به ماشین را باور نکنید!

یکی از شایعاتی که در خصوص کارواش های اتوماتیک وجود دارد اینکه این دستگاه دارای فرچه هایی است که سبب آسیب به بدنه اتومبیل می شود. این طرز تصور به کل اشتباه است. برس های به کار رفته برای این کارواش ها اصلاً جنبه ساینده ندارند و به طور کلی این برس ها بر اساس موقعیت اجرایی که دارند دسته بندی می شوند. نوع برس ها به صورتی است که به لایه های نازک روی اتومبیل آسیبی وارد نمی کند و سبب جلا و درخشش آن می شود.

موضوعی که در خصوص آسیب به بدنه ماشین به واسطه این کارواش ها دیده می شود فشار بیش از حد آب مصرفی است به طوری که احتمال تورفتگی برای برخی از خودروها دیده نمی شود بنابراین باید در تنظیم سطح پاشش فشار آب باید دقت صورت بگیرد.در خصوص استفاده از کارواش تمام اتوماتیک و کارواش های دستی در صورتی که مواد غیر مجاز و اسیدی برای شستشو استفاده شود سبب می شود که رنگ خودرو از بین برود.

در صورتی که کیفیت این کارواش ها عالی باشد در زمان خشک کردن نیز آسیبی به خودرو وارد نمی شود و بدنه خودرو تمیز باقی می ماند. از یاد نبرید که مدل های اتوماتیک طول عمر بیشتری به نسبت کارواش دستی دارند.  برای اینکه خطرات و آسیب این کارواش ها کمتر باشد نیاز است که تنظیمات اولیه به دقت صورت بگیرد در غیر این صورت فشار زیاد سبب مشکل می شود.

کارواش اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم